Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Bazar.sk

10 tipov na nenáročnú turistiku na Slovensku

19. 06. 2020

Plánujete výlet do prírody? Inšpirujte sa našimi tipmi na ľahkú turistiku.

Počasie je čoraz prívetivejšie a príroda láka všetkých turistov. Ak ste vyšli z cviku alebo chcete zobrať aj deti, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré zvládne skutočne každý. Vyberte sa nenáročnou trasou za nádhernou slovenskou prírodou. 

#1 Lietavský hrad

Zrúcanina Lietavského hradu leží približne 10 kilometrov od Žiliny a dostanete sa k nej z obcí Lietava alebo Lietavské Svinná. Najjednoduchšia cesta vedie z Lietavy, časti Majer, ktorou prejdeme pešo po vyznačenom chodníku. Cesta trvá zhruba 30 minút. Ak máte záujem o dlhšiu trasu, vyrazte s obce Lietavská Svinná, odkiaľ vedie strmší chodník. K hradu sa dostanete do hodinky. 

#2 Popradské pleso

Popradské pleso by mal navštíviť každý turista, ktorý vyrazí do Vysokých Tatier. Nachádza sa v Mengusovskej doline a dostanete sa k nemu jednoducho po asfaltovej ceste, takže problém nebudete mať aj s kočíkom. Prechádzka okolo plesa je oddychová a na brehu nájdete aj hotel či chatu, kde si môžete oddýchnuť a najesť sa.

#3 Vodopád Skok

Hľadáte nenáročnú turistiku v Tatrách? Vyberte sa do Mlynickej doliny k vodopádu Skok. Je to jeden z mála vodopádov, ku ktorému je cesta sprístupnená počas celého roka. Dostanete sa k nemu od Štrbského plesa, stúpanie je zvládnuteľné aj pre menšie deti. Trasa je dlhá cca 5 kilometrov, a keď už budete pri Skoku, môžete si obzrieť aj menšie plesá v jeho blízkosti. Pre odvážnejších je v ponuke aj pohľad na vodopád a Mlynickú dolinu zhora. Stačí ak vyjdete hore k Plesu nad Skokom, kde je cesta zabezpečená reťazami. 

#4 Kubínska hoľa

Kubínska hoľa sa vypína nad mestom Dolný Kubín a patrí medzi obľúbené turistické lokality. Užijete si z nej výhľad na Chočské vrchy, Malú aj Veľkú Fatru, Tatry či Oravské Beskydy. Hore vedie niekoľko ciest. Dostanete sa tam z Dolného Kubína aj Oravského Podzámku. Tí, ktorým sa nechce šľapať do kopca, môžu využiť lanovku. 

#5 Žabie plesá

K Žabím plesám vedie cesta od Popradského plesa. Tento názov nesú Veľké Žabie pleso, Malé Žabie pleso a Vyšné Žabie pleso. Prechádzka je príjemná a turisti, ktorí majú záujem o náročnejšiu trasu, môžu prejsť od Popradského plesa, cez Žabie plesá až na Rysy. 

#6 Tiesňava Veľký Kyseľ

Kyseľ je asi nanavštevovanejšou tiesňavou v Slovenskom raji. Roklina je plná brál, jaskýň a vodopádov, a preto je pre množstvo ľudí veľmi atraktívna. Trasa bola uzavretá kvôli veľkému požiaru a odvtedy sprístupnená len náhadná trasa a od roku 2016 sa turisti dostanú aj do požiarom zasiahnutej časti formou ferraty. 

#7 Z Chopku až na Lúčky

Medzi menej náročné trasy patrí aj tá z Chopku Širokovou dollinou až na Lúčky. Je dlhá 9,5 kilometra a zaberie vám zhruba 4 hodiny. Užijete si výhľad na severné žľaby Chopku aj Ďumbiera. Prejdete Demänovským sedlom, okolo potoka Demänovka, pri ktorom sa môžete osviežiť. 

#8 Z Chopku až na Bielu Púť

Podobná trasa vedie z Chopku aj na Bielu Púť. Je dlhá niečo cez 9 kilometrov a zaberie vám rovnaký čas - 4 hodiny. Naskytnú sa vám krásne výhľady na doliny Nízkych Tatier, Liptovskú Maru a masív Skalky. 

#9 Haluzická tiesňava

K Haluzickej tiesňave sa dostanete z obce Haluzice. Trasa nie je náročná a väčšinu času strávite v príjemnom tieni, kde sa počas teplých letných dní môžete výborne schladiť. Počas cesty vás čakajú krásne prírodné úkazy aj viaceré vodopády. 

#10 Náučný chodník Jánošikové diery

Ak si zvolíte túto lokalitu a hľadáte menej náročnú trasu, odporúčame vám, aby ste absolvovali trasy v Dolných dierach. Malý okruh zvládne do troch hodín a napriek tomu, že na trase je aj niekoľko rebríkov, zvládnu ju aj deti. Narazíte na vodopády a úchvatné prírodné úkazy. 

Zdroj: Bazar.sk

Diskusia k článku: