Bazar.sk

Malá kuchyňa

24. 05. 2024

Zariadenie malej kuchyne môže byť obrovská výzva. Ak si však dobre naplánujete dostupný priestor a vyberiete ergonomické a praktické riešenia, vytvoríte komfortný priestor skvelý na realizovanie kulinárskych plánov. Inšpirujte sa, ako zariadiť malú kuchyňu a ako ju vybaviť.

Malá kuchzňa

Zdroj: Stock.adobe.com

Presné meranie a dobrý plán – základ úspešného zariadenia

Zariaďovanie každej kuchyne sa oplatí začať veľmi dôkladným zmeraním celého priestoru. Zmerajte plochu podlahy, ako aj každej steny. Nakreslite a naneste na plán existujúce prvky inštalácií, dvere a okná. Nezabudnite tiež zmerať presnú výšku miestnosti – v malej kuchyni sa oplatí využiť celý potenciál stien.

Keď máte rozmery miestnosti, môžete začať plánovať rozmiestnenie nábytku a jeho vzhľad. Pohľadajte inšpirácie na internete, v televíznych programoch či časopisoch. Navštívte niekoľko nábytkárstiev alebo stolárov, kde môžete objednať nábytkom na mieru. Vďaka tomu môžete ľahšie nájsť svoj obľúbený štýl.

Zariadenie malej kuchyne

Dokonca aj tá najmenšia kuchyňa musí mať niekoľko základných zón:

  • Zóna uschovávania – miesto, kde sa uschovávajú potraviny aj potrebný riad. V tejto zóne musí byť preto chladnička, ako aj skrinky s policami alebo zásuvkami.

  • Zóna umývania a prípravy – miesto, kde sa umýva zelenina, pripravuje desiata či miesi cesto. V tejto zóne musí byť drez, ako aj pracovná doska, koše a košíky.

  • Zóna varenia – miesto, kde sa jedlo tepelne pripravuje, varí, smaží, pečie. V tejto zóne sa nachádza predovšetkým sporák a rúra.

Čím je dostupná plocha menšia, tým tesnejšie sú jednotlivé zóny – avšak je dôležité, aby bol celý dostupný priestor naplánovaný čo najergonomickejšie. Preto je veľmi dôležité správne rozdelenie na zóny, keďže je praktické, keď je chladnička blízko pracovnej dosky, a drez primerane blízko pracovnej dosky a sporáka.

Kompaktné riešenia pre malú kuchyňu

Malá kuchyňa je relatívny pojem – pre každého znamená niečo trochu iné. Pre niektorých samostatná kuchyňa s oknom a s plochou 14 štvorcových metrov nie je žiadna sláva. Iní majú ledva kuchynský kút v obývačke alebo predizbe, prípadne miestnosť s pár metrami. V skutočnosti nemá zmysel hľadať nejakú definíciu pojmu „malá kuchyňa“, lepšie je zamerať sa na to, čo sa dá urobiť, aby daný dostupný priestor bol zariadený prakticky. Perfektnou možnosťou sú kompaktné riešenia – určené pre malé kuchyne. Skvelým príkladom takej možnosti sú dosky s dvoma varnými zónami, umývačka so šírkou 45 cm alebo vstavané chladničky pod dosku. Ak chýba miesto pre širšiu umývačku, neoplatí sa jej úplne vzdať – lepšie je vybrať užšiu verziu a spúšťať ju trochu častejšie.

Malý kuchynský kút v byte spojený s obývačkou

Zdroj: Stock.adobe.com

Malá kuchyňa s veľkým potenciálom – využite plochu stien

Netrápte sa nedostatočným miestom v kuchyni, radšej pouvažujte o nábytku, ktorý využije celú výšku miestnosti. Také riešenia na mieru bez problémov objednáte alebo zostavíte z modulárneho nábytku. Vertikálne rozšírenie kuchyne má obrovský zmysel, keďže v skrinkách či na policiach, ktoré sú vyššie, môžete uschovávať veci, ktoré nepoužívate tak často, avšak sú v kuchyni potrebné. Ak sa obávate efektu stiesnenosti následkom veľkého počtu skriniek, využite jednoduchý trik – horné skrinky zvoľte vo farbe steny, na ktorej visia, a dolné s tmavším odtieňom. Výsledný efekt bude ľahký a jemný.

Vybavte svoju kuchyňu len tým, čo je nevyhnutné

V mnohých kuchyniach nedostatok miesta nie je ani tak spôsobený mikroskopickým priestorom, ale skôr prebytkom rôznych vecí. Pouvažujte, koľko riadu, príslušenstva a plechov na pečenie skutočne potrebujete. Moderné hrnce a panvice, ktoré nájdete v Pepco, sú ergonomické a praktické. Niektoré modely sa dajú ľahko vkladať do seba, čo pomáha ušetriť množstvo miesta.

Infografika Pepco: Koše na odpady

Zdroj: Pepco.sk

Postarajte sa o dobrú organizáciu v skrinkách a zásuvkách

Aby ste mohli uschovávať kuchynské drobnosti a potraviny takým spôsobom, aby ste neplytvali cenným priestorom, potrebných je niekoľko jednoduchých doplnkov, ako sú napríklad priehradky či organizéry do zásuviek. Uľahčia správne usporiadať obsah skriniek. Ďalším spôsobom, ako sa dá lepšie využiť dostupný priestor, je uschovávať potraviny (najmä sypké) v špeciálnych nádobách, ktoré sa dajú ukladať na seba a veľmi blízko seba. Takéto nádoby na potraviny a nápoje nájdete v Pepco za skvelú cenu.

Prečítajte si tiež: Moderná kuchyňa – ako ju zariadiť a vybaviť?

Nezabudnite ani na optické triky

Viete, že vďaka niektorým farbám a vzorom môže miestnosť vyzerať priestrannejšie? Takto pôsobia svetlé povrchy a nábytok s miernym leskom, ktorý odráža svetlo. Podobný efekt vytvorí aj nástenné zrkadlo, ktoré odráža časť interiéru, a vďaka tomu sa zdá byť opticky väčší. Svetlé, dobre osvetlené kuchyne pôsobia vždy priestrannejšie než rovnaké kuchyne avšak s tmavšími farbami. Nič tak pozitívne nezlepšuje vnímanie interiéru ako poriadok – čím je menej predmetov naukladaných na pracovnej doske a v otvorených priestoroch malej kuchyne, tým sa zdá byť väčšia.

Zariadenie neveľkej kuchyne nemusí byť vôbec náročné. Využite jeho potenciál naplno. Vyberte praktické príslušenstvo a riad v Pepco a vytvorte priestor podľa svojich potrieb.

PR článok

Diskusia k článku: