Bazar.sk

Práčka v kuchyni – nová móda, či praktické riešenie?

26. 08. 2024

Každá domácnosť, či už moderná, klasická, malá alebo veľká má doma práčku. Pri slove práčka si jej umiestnenie automaticky predstavíme v kúpeľni. Je to však stále tak? Doba sa stále mení a s ňou aj nové trendy v bývaní. Nie vždy ide len o dizajn a vzhľad, ale aj o praktickosť. Preto sme sa pre vás pozreli na jednu z nových vychytávok posledných rokov. Ako to teda je? Ide len o novú módu alebo je to naozaj nové praktické riešenie v prípade, že disponujete malou kúpeľňou?

Zdroj: Unsplash.com

Predtým, ako sa rozhodnete zaobstarať si práčku do kuchyne, mali by ste zvážiť nasledujúce faktory:

Umiestnenie práčky

Umiestnenie práčky v kuchyni je nezvyčajné, pretože kuchyne sú predovšetkým určené na varenie a prípravu jedla nie na pranie. Zvyčajne sa práčky umiestňujú do kúpeľne alebo samostatných práčovní, ktoré majú dostatok priestoru na práčku a sušičku. V prípade, že v kúpeľni nemáte dostatok miesta môžete umiestniť práčku do kuchyne. V tomto prípade platí, že kuchyňa je druhá najvhodnejšia miestnosť v dome. Nachádza sa v nej totiž elektrické vedenie a predovšetkým vodovodné a odtokové potrubie.

“Pri výbere miesta pre práčku v kuchyni je kľúčové zvážiť blízkosť vodovodného a odpadového potrubia. Čím kratšie sú potrebné prípojky, tým menšie je riziko úniku vody a komplikácií pri inštalácii,” radí špecialista na bielu techniku z obchodu DOMOSS.sk.

Súlad práčky s ostatnými spotrebičmi

V kuchyni sa práčka často nachádza pod pracovnou doskou a samozrejme v blízkosti prívodu vody. Zabudnite preto na práčky, ktoré sa otvárajú zhora, a vyberte si práčky s predným otváraním. Ak práčku nemôžete skryť za dvierka skrinky, najlepšie je vybrať si práčku, ktorá ladí s ostatnými spotrebičmi. Majte však na pamäti, že môže dôjsť ku komplikácii ak k práčke preferujete sušičku. Vtedy bude najlepším riešením uprednostniť radšej práčku so sušičkou.

Ak máte radi harmonický interiér, môžete práčku skryť aj za malý záves, ktorý sa hodí do vašej kuchyne. V iných prípadoch je treba si uvedomiť, že sa v kuchyni nachádza veľa spotrebičov ako napríklad umývačka riadu alebo chladnička. Preto je pravdepodobné, že samotná práčka v kuchyni zanikne. Výrobcovia tiež pochopili tento trend a už niekoľko rokov ponúkajú práčky v čiernom alebo nerezovom štýle, ktoré sú sviežou a vítanou zmenou oproti tradičnej bielej práčke.

Ako už bolo vyššie spomenuté, môže byť práčka schovaná aj za dvierkami kuchynskej linky, čo nás privádza k možnosti vstavanej práčky v rámci kuchynskej linky. Vstavané chladničky, mikrovlnné rúry, umývačky riadu sú dnes už bežnou samozrejmosťou. Prečo však nevyužiť aj možnosť vstavanej práčky? To vám zabezpečí dokonalé splynutie s kuchyňou a jej nenápadné umiestnenie.

Nežiadúci zápach a hluk

Hlavným problémom pri inštalácii práčky v kuchyni je zápach z výparov a z varenia jedla. Aby sme túto nepríjemnosť minimalizovali a zabezpečili dokonalý súlad práčky a kuchynského prostredia, je nevyhnutné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Uvidíte, že si to vyžaduje len veľmi málo zmien:

1. Práčka by sa mala používať pred, alebo po varení. Napríklad ráno pred odchodom do práce.

2. Kôš na špinavé oblečenie a sušiak na prádlo by mali byť uložené v kúpeľni alebo v spálni. Takto sa vyhnete tomu, aby počas sušenia vaše oblečenie napáchlo.

3. Kuchyňa je vlhká miestnosť (podobne ako kúpeľňa). Preto je potrebné aby ste ju denne vetrali. Zabránite tak hrdzaveniu alebo predčasnému poškodeniu práčky v dôsledku vlhkosti.

4. Ak bývate v bytovom dome, nainštalujte pod práčku protišmykovú, izolačnú dosku. Je to obzvlášť dôležité, pretože kuchyňa je zvyčajne miestnosť s dlaždicami. Izolačná doska je užitočná najmä vďaka svojej schopnosti zníženia hluku a takisto aj vibrácií. Vaši susedia vám za to budú určite vďační!

Práčka v kuchyni môže byť rušivá aj kvôli hluku, ktorý vydáva počas prania. Pri plnom výkone môžu práčky vydávať veľký hluk, ktorý môže byť rušivý najmä pri varení alebo jedení. Ak je kuchyňa spojená s obývacou časťou, čo je dnes už bežná záležitosť moderných domácností, môže byť rušivá aj pri sledovaní televízie alebo rozhovore s rodinou či hosťami. Našťastie už existujú aj tiché práčky, ktoré sú navrhnuté tak, aby počas prania vydávali menej hluku a boli celkovo menej rušivým elementom vo vašej domácnosti. Veľkou výhodou týchto práčok je, že majú zvyčajne lepšiu izoláciu, špeciálne systémy tlmenia hluku a iné technológie, ktoré znižujú rušivé zvuky a vibrácie počas prania.

"Pri výbere práčky do kuchyne je hlučnosť kľúčovým faktorom. Odporúčam zvoliť model s hlučnosťou do 50 dB pri odstreďovaní, čo zabezpečí pokojné prostredie aj počas prania," dodáva odborník z obchodu DOMOSS.sk

Prívod vody v kuchyni

V kuchyni je prívod vody nevyhnutný. Ten sa nachádza pod drezom v kuchynskej linke. Prívod vody je zväčša pripojený aj k systému na odvádzanie odpadovej vody. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby bola k dispozícii bezpečná elektrická zásuvka, do ktorej sa práčka pripojí. Pred začatím inštalácie zariadenia sa vždy uistite, že ste vypli prívod vody, aby ste si nespôsobili zbytočnú škodu a prácu navyše. Môžete to urobiť buď cez kohútik studenej vody, alebo cez hlavný kohútik. Nezabudnite nainštalovať tesnenie. Tak zabránite riziku úniku vody z prívodu vody pri používaní práčky.

V každom prípade je dôležité naozaj dôsledne zvážiť umiestnenie práčky a popremýšľať o tom, ako to ovplyvní nielen vaše pohodlie, ale aj používanie kuchyne či už pri varení alebo konzumácii pokrmov.

PR článok

Diskusia k článku: